НОВИНИ УСПІШНОЇ ХАРКІВЩИНИ

Підземні школи і відбудова ХОДА: головне про роботу Харківського міського голови Ігоря Терехова цього тижня

Від початку повномасштабної війни Харківський міський голова Ігор Терехов зосередився на основних завданнях: забеспеченні харків՛ян необхідними ресурсами,підтримці військових, відновленні житла та критичної інфраструктури. Важливо розуміти, що керувати містом у такий час - це не просто питання адміністративного управління, це питання життя великого міста. Під керівництвом мера Харків відновлюється після обстрілів, тут приймають пересенців, запускають нові програми допомоги бізнесу. Окрім цього, Ігор Терехов тримає зв'язок із міжнародними партнерами, забезпечуючи місту необхідну підтримку. І про це важливо розповідати. Адже наш Харків став символом національної боротьби, його досвід актуальний і для України, і для світу. Це приклад, як місцеве керівництво може згуртувати громаду, знайти вихід із кризової ситуації і вести місто до Перемоги. Кожна новина про міського голову й харків'ян, їхню здатність жити та відновлюватися - це нагадування всім, що ми боремося за свою землю, людські цінності та мирне майбутнє. Отже, про головні події тижня, що минає, далі - в дайджесті.

Харків переймає досвід Франції

Під час відрядження до Парижу Ігор Терехов відвідав спеціалізовану школу для дітей з порушенням слуху та спортивний центр П’єра де Кубертена. Українська делегація разом з французькими колегами провела зустріч з громадською організацією Farinez vous, яка спеціалізується на навчанні та працевлаштуванні людей з низьким рівнем кваліфікації, що стикаються з труднощами через недостатній рівень освіти або володіння французькою мовою. Також делегати ознайомилися з переобладнаним спортивним центром П’єра де Кубертена, який став місцем для тренувань олімпійських команд та паралімпійців.

Ігор Терехов розповів, що з травня цього року в Харкові працює перша підземна школа в Україні. Вона спроєктована за найвищими безпековими стандартами та з урахуванням особливих освітніх потреб учнів.

«Через війну офлайн-навчання в Харкові проводиться лише в метро та підземній школі. У кожній з цих локацій ми намагалися хоча б частково задовольнити освітні потреби дітей з інвалідністю. Наприклад, у підземній школі облаштоване протирадіаційне укриття з підйомниками, спеціальними туалетними кімнатами, тактильними елементами доступності. В приміщенні у змішаному форматі навчаються 900 дітей, в тому числі діти з особливими освітніми потребами. Також у Харкові діють заклади, які надають підтримку та послуги дітям з інвалідністю та їхнім сім'ям. Це інклюзивно-ресурсні центри. Під час воєнного стану вони продовжують працювати як дистанційно, так і офлайн», - зазначив мер.

Шкільне питання: комбіноване навчання

У Харкові працюють над тим, аби якомога більше школярів мали можливість навчатися у комбінованому режимі. Ігор Терехов в ефірі національного телемарафону повідомив, що зараз у змішаному форматі навчаються 5,8 тис. учнів.

«Працюємо на тим, щоб розширити цю мережу. Це дуже дорого коштує, бо ми витрачаємо на це кошти виключно міського бюджету. Зараз будуємо ще три підземні школи. Наприкінці осені, сподіваюся, ми запустимо їх в експлуатацію, і ще більше школярів отримають можливість навчатися комбіновано», - зазначив Ігор Терехов.

Співпраця з британським міністерством транспорту

Харківська міська рада 11 вересня підписала меморандум про взаєморозуміння та співробітництво щодо розробки транспортної стратегії для міста Харкова з Міністерством транспорту Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії. Ігор Терехов подякував міністру транспорту Луїзі Хейг за підтримку в цей складний час та обговорив з нею пріоритетні напрямки взаємодії. Зокрема, можливість підготовки транспортної стратегії для концепції Генплану міста Харкова, який розробляється Фондом Нормана Фостера разом з місцевими архітекторами та міжнародними експертами при координаційній підтримці проєкту ЄЕК ООН та за фінансової підтримки уряду Німеччини.

«Вдячний Великий Британії, вашому народу за політичну, фінансову та військову допомогу Україні. В Харкові є дуже багато руйнацій. Це стосується і критичної інфраструктури, і транспортної системи. Зруйновані депо, знищені десятки одиниць громадського транспорту. Тому зараз ми працюємо з Фондом Нормана Фостера, щоб створити новий Генеральний план і почати масштабну відбудову міста. Величезну роль у ньому відіграватиме транспортна мережа. Сподіваюся на подальшу плідну співпрацю у цьому питанні», - зазначив Ігор Терехов.

Будівлю ХОДА реконструюють

Фонд Нормана Фостера проводить конкурс на розробку проєкту відновлення будівлі Харківської обласної державної адміністрації та громадської зони прилеглої площі Свободи. Про це 11 вересня Ігор Терехов повідомив на своїх сторінках у соціальних мережах.

«Будівля ХОДА - символ вільного і незламного Харкова. І її відновлення - більше, ніж просто відновлення архітектури, - це данина пам’яті кожному загиблому внаслідок нищівного ракетного удару по площі Свободи 1 березня 2022 року, прояв нашої сили, нашого відродження, стійкості та віри в мирне і переможне майбутнє України», - зазначив Ігор Терехов.

Мер підкреслив, що пропозиції конкурсантів мають містити цілісний підхід щодо реновації та реконструкції. Найкращі з них отримають можливість перейти до етапу деталізованого планування та реалізації.

Про найкращу харківську освіту

11 вересня Ігор Терехов взяв участь у засіданні Регіонального офісу міжнародного співробітництва, присвяченому питанням відновленню очного навчання та актуальним викликам системи освіти у Харківському регіоні.

Під час виступу мер зазначив, що сьогодні Харків вимушений будувати нові підземні школи, оскільки в місті перебуває понад 50 тис. школярів.

«Освіта Харкова, попри війну, одна з кращих в Україні. І нам важливо тримати цей рівень. А це значить зберегти педагогічний склад і забезпечити рівні можливості для всіх дітей отримувати якісні знання. Сьогодні 53% учнів фізично перебувають у Харкові. Серед них багато ВПО. І кожен заслуговує на безпечні умови навчання у форматі офлайн. Тому ми будуємо нові підземні школи. Як, власне, й ті діти, яких війна змусила виїхати з країни, теж повинні мати змогу відвідувати не лише іноземні школи, а й продовжувати займатися онлайн у своїх рідних харківських школах. Це допомагає їм не втрачати звʼязок із домом і відчувати себе частиною єдиної української нації», - підкреслив мер.

За його словами, внаслідок збройної агресії рф у місті було пошкоджено 117 дитячих садків (57%), 134 будівлі шкіл (69 %), 13 позашкільних закладів (46%), 4 будівлі управлінь освіти (44%). В третину обʼєктів були повторні влучання, а чотири школи відновленню взагалі не підлягають.