НОВИНИ УСПІШНОЇ ХАРКІВЩИНИ

Чим живе Ізюмщина

Після зміни адміністративно-територіального устрою України кількість районів на Харківщині зменшилася з двадцяти семи до семи. На шпальтах нашої газети ми розповідаємо про життя районів і громад. На черзі — Ізюмщина.

До складу нового укрупненого району увійшли території колишніх Балаклійського, Барвінківського, Борівського та Ізюмського районів. Звичайно, кожна ОТГ має свої потреби і проблеми, проте вже є чимало здобутків.

Фокус на медицину

Нещодавно завершився капітальний ремонт відділення екстреної медичної допомоги Балаклійської лікарні: оновили системи опалення, водопостачання та електромережі, відремонтували приміщення, фасад. Також у відділенні з’явилися сучасні меблі й необхідне медичне обладнання.

Для того, щоб роботи, які переважно фінансувалися державним коштом, закінчилися якомога швидше, міська рада додатково виділила 1,4 млн грн. Ще пів мільйона гривень громада цього року направить на ремонт вентиляції виробничих приміщень лікарні.
У Донецькій громаді заплановано капітальний ремонт терапевтичного відділення лікарні. Незабаром двері для пацієнтів відчинить нова амбулаторія в Борівській громаді. Будівництво у селі Чернещина вже на завершальному етапі.

Спорт

Незважаючи на те, що процес становлення громад ще триває, керівництво намагається не лише зберегти об’єкти соціальної, спортивної, культурної сфер, які нещодавно отримали на баланс, а й забезпечити їхню якісну роботу.

Як розповів Балаклійський міський голова Іван Столбовий, на початку року нарешті вдалося зрушити з мертвої точки питання реконструкції спортивно-оздоровчого комплексу «Вимпел». Ремонтні роботи фінансуватимуться обласним та місцевим бюджетами.
«Капітального ремонту потребує все приміщення, але якщо тренажерні, волейбольний і баскетбольний зали ще придатні для занять, то басейн не функціонує з 2010 року. Іншого місця для занять плаванням у Балаклії немає, тому реконструювати його вкрай необхідно», — зазначив міський голова.
Поки тривають тендерні процедури. На співфінансування реконструкції комплексу з міського бюджету вже виділили 7 млн грн.

Дозвілля

У Борівській громаді завершується реконструкція Першотравневого сільського будинку культури. Зараз у приміщені ремонтують фойє.

«Закінчити ремонт плануємо наприкінці літа, до дня села. У клубі провели зовнішні та внутрішні роботи, частково придбали необхідні меблі», — розповів Борівський селищний голова Олександр Тертишний. На завершення робіт селищна рада виділила 560 тис. грн.
Не залишаються осторонь проблем сільських будинків культури і депутати обласної ради. Цього року за сприяння Віктора Остапчука в клубі села Шийківка на Борівщині з’явилося сучасне музичне обладнання.

Комфортні умови для педагогів та вихованців дитячої музичної школи планують створити в Донецькій громаді. На реконструкцію системи газопостачання закладу селищна рада виділила понад 500 тис. грн.

Стратегія розвитку громади

На початку року Донецька територіальна громада увійшла до числа переможців європейської програми «U-LEAD з Європою». Наразі в межах реалізації проєкту триває розробка стратегії розвитку до 2027 року.

«Наша громада утворена на першому етапі реформи, і на момент укрупнення районів уже подолала певні складнощі, пов’язані з об’єднанням селищних рад. Але із затвердженням нового адміністративно-територіального устрою нам довелося будувати все фактично з нуля, адже адміністративна і соціальна інфраструктура колишнього Балаклійського району фактично залишилася в новоствореній Балаклійській громаді. Тому стратегія розвитку, над якою ми працюємо спільно з експертами "ULEAD з Європою", — це можливість побудувати сильну, спроможну громаду. Наші бюджетні можливості дозволяють нам не лише задовольнити найнагальніші потреби громади, а й направляти кошти на розвиток. Цього року бюджет розвитку складає понад 33 млн грн», — розповів Донецький селищний голова Анатолій Наздрачов.

«Разом в майбутнє»

Громади Ізюмщини беруть активну участь в обласному конкурсі «Разом в майбутнє». Як повідомила депутатка обласної ради Людмила Немикіна, тільки минулого року, коли конкурс ще мав формат мінігрантів, вони подали понад 100 проєктних заявок. 33 з них потрапили до переліку переможців та отримали фінансування з обласного бюджету.
Зокрема, в Оскільській громаді зробили ремонт у бібліотеці, закупили нові меблі, мультимедійне обладнання, комп’ютерну техніку. Тепер це сучасний культурно-освітній простір та одне з улюблених місць дозвілля мешканців громади.

Завдяки ініціативі батьківського комітету учні Барвінківської школи № 3 отримали сучасний комп’ютерний кабінет. А молодіжна рада балаклійських шкіл змогла успішно втілити в життя проєкт з облаштування скейтдрому в парку Соцмістечка в Балаклії.

Цього року одним з переможців стала спільна ініціатива комунального закладу охорони здоров’я «Ізюмський медичний фаховий коледж» та громадської організації «Івент студія “РИТМ-денс”». Вони планують облаштувати відеостудію для створення соціальних, просвітницьких та культурних медіапроєктів.

Степан Масельський, депутат обласної ради:

Зараз перед керівниками громад укрупненого району та депутатами, які представляють інтереси цих громад, стоїть складне завдання максимально забезпечити людей необхідними послугами.

На жаль, не всі громади Ізюмщини мають бюджетні можливості навіть для забезпечення найнагальніших потреб. Якщо порівнювати Донецьку та Савинську громади, утворені на території колишнього Балаклійського району, то можна сказати, що перша — одна з найбільш спроможних в області, вона має бюджет розвитку і цього року робить реверсну дотацію до державного бюджету на 42,9 млн грн. Друга ж не має коштів навіть на те, щоб утримувати заклади освіти. Там зараз надзвичайно гостро стоїть питання існування малочисельних шкіл. Вважаю, що розв’язання подібних проблем повинно бути комплексним. Це і зміни до законодавчої бази, і пошук нових шляхів залучення коштів, в якому мають бути зацікавлені всі керівники органів місцевого самоврядування.

Віктор Остапчук, депутат Харківської обласної ради:

Одна з головних проблем Ізюмщини — жахливий екологічний стан Сіверського Дінця, головної водної артерії як району, так і усього регіону. Щороку ситуація погіршується, а для якісного очищення річок необхідно залучати чималі кошти.

Ані громади, ані обласна рада не в змозі вирішити цю проблему власними силами. Необхідна державна програма. Мої пропозиції з її розробки, а також створення обласного комунального підприємства з очищення річок уже схвалила профільна комісія облради. Сподіваюся, що і центральна влада дослухається до нашої ініціативи.
Окрім того, необхідно шукати можливості залучення інвестицій і грантів. Нещодавно я обговорив з керівником харківської філії «Укрексімбанку» можливості кредитування для громад. Відтепер громади, які планують займатися очищенням водойм і закупати необхідне обладнання, можуть розраховувати на лізингову програму.

Павло Столбовий, депутат Харківської обласної ради:

З послабленням карантинних обмежень ми продовжимо роботу з молоддю, розпочату ще в передвиборчу кампанію. У новому навчальному році плануємо реформувати учнівське самоврядування Балаклійщини. Метою його діяльності буде формування в молоді бажання бути корисними для рідного краю. Ми також проводитимемо різноманітні лекції, виставки та інші заходи соціального спрямування для молодого покоління.

Ще одне важливе питання для Балаклійської громади — якісна робота інформаційних ресурсів. Балаклійців зараз непокоїть ситуація з місцевим радіо. Я впевнений, що радіо має існувати, але для того, щоб отримувати фінансування від громади, воно має виробляти якісний контент.

Газета