Сергій Тесленко про необхідність колдоговірної роботи в умовах воєнного стану
Основною та найбільш результативною формою соціального діалогу, яка впливає на рівень і якість життя працівників, є укладання та виконання колективних договорів й угод. Як розповів депутат Харківської облради від «Успішного Харкова» і голова Об’єднання профспілок Харківської області Сергій Тесленко, на сьогодні існує гостра необхідність удосконалення трудового законодавства для забезпечення ефективної реалізації колективних договорів під час воєнного стану.
«Усвідомлюючи необхідність спільних дій та втілення ефективних форм співпраці для сприяння громадськості у реалізації конституційного права на участь у місцевому самоврядуванні за для забезпечення соціально-економічного розвитку області укладена Угода про співпрацю між Асоціацією органів місцевого самоврядування та Об’єднанням профспілок Харківської області», - сказав депутат.
За його словами, аналіз свідчить про значне скорочення кількості діючих колективних договорів, призупинення дії їх окремих положень за ініціативою роботодавця згідно із Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
На багатьох підприємствах, установах та організаціях області, які були в окупації або зазнали значних руйнувань, втрачені господарсько-фінансові документи, в тому числі колективні договори.
Незважаючи на воєнний стан, більшість профспілкових організацій провели засідання колегіальних органів та семінари щодо колективно-договірної роботи, акцентувавши увагу на новому Законі України «Про колективні угоди та договори».
Сергій Тесленко зазначив, що через військову агресію з боку рф та погіршення фінансової ситуації ряд норм колдоговорів наразі призупинено. Зокрема, йдеться про:
виплати усіх видів матеріальної допомоги, окрім допомоги на поховання працівників і ветеранів (пенсіонерів) підприємств та оплати ритуальних послуг;
надання всіх видів оплачуваних додаткових відпусток;
виплати працівникам, які звільняються у зв’язку з виходом на трудову пенсію;
виплати працівникам усіх видів або частини заохочувальних виплат;
терміни виплати заробітної плати;
фінансування культурно-масових і спортивних заходів та інші.
«Активізація колективно-договірної роботи в умовах воєнного стану є незамінним інструментом регулювання соціально-трудових відносин, який надає можливість пом’якшити негативні соціальні наслідки для працівників», - підкреслив депутат обласної ради.
Сергій Тесленко пропонує наступний алгоритм дій:
1. Вживати заходів для забезпечення виконання зобов’язань Сторін, передбачених у колективних договорах та угодах відповідно до чинного законодавства.
2. Провести зустрічі представників трудових колективів з представниками роботодавця для організації діалогу та вирішення проблем та конфліктів, які виникли внаслідок воєнного стану.
3. Надавати підприємствам, установам та організаціям, у яких втрачені або пошкоджені колективні договори допомогу у їхньому відновленні та не допускати фактів згортання колективно-договірного регулювання трудових відносин.
4. Враховувати в роботі норми Територіальної угоди між ХОВА, Харківською обласною радою, Спільними представницькими органами сторін роботодавців та профспілок Харківської області на 2021 - 2023 роки та Угоди про співпрацю між Асоціацією органів місцевого самоврядування Харківської області та Об’єднанням профспілок Харківської області.
5. Активізувати роботу з перегляду або укладення та виконання колективних договорів, яка була призупинена до припинення або скасування воєнного стану, зокрема в частині відновлення дії зупинених положень колдоговорів.
6. Ініціювати з метою захисту рівня доходів працівників від інфляційного знецінення проведення колективних переговорів з роботодавцями з питань підвищення мінімальних гарантій в оплаті праці та зростання рівня заробітної плати, запобігання зниженню рівня соціального захисту працівників.
7. Забезпечити спільно з підприємствами, установами та організаціями, Департаментом економіки і міжнародних відносин облдержадміністрації та обласними організаціями роботодавців організаційну роботу щодо проведення колдоговірної кампанії 2024 року. У лютому-березні провести Двомісячник з укладання колективних договорів.
«Об’єднання профспілок Харківської області та Федерація профспілок України на засіданнях виборних органів проаналізували стан колективно-договірної роботи в членських організаціях. З метою більш активного використання основного інструменту захисту прав працівників - колективних договорів та угод, реагуючи на виклики воєнного часу, розробили на допомогу своїм членським організаціям та їхнім організаційним ланкам основні завдання колективно-договірної роботи на 2024 рік», - резюмував Сергій Тесленко.