НОВОСТИ УСПЕШНОЙ ХАРЬКОВЩИНЫ

Врятувати річки Харківщини

Вліткувідпочинок на водоймах — один з найпопулярніших серед жителів Харкова та області. Особливо, коли термометр показує понад 30 градусів спеки.

Однак мало хто замислюється про реальний стан наших річок і водосховищ. Стосовно деяких з них експерти вживають термін «екологічна катастрофа».

Чи не найкритичніша ситуація на річці Уди. Для вивчення стану річки і пошуку шляхів поліпшення екологічної ситуації створена робоча група при Харківській обласній раді. Очолив її депутат облради від «Блоку Кернеса — Успішний Харків», голова комісії з питань екології, природокористування, охорони довкілля, надзвичайних ситуацій і ліквідації їхніх наслідків Олександр Кухар.

Як повідомила депутатка обласної ради від «Блоку Кернеса —Успішний Харків» Тетяна Столяренко, яка входить до складу робочої групи, партійна команда бере активну участь у розв’язанні кризової ситуації.

«Ми почали працювати в цьому напрямку ще в травні. Неодноразово зустрічалися з активістами, які брали участь в екоакції з очищення русла річки від сміття, — розповіла Тетяна Столяренко. — Спільно з ними вдалося зрушити ситуацію з мертвої точки. Проведено вже дев'ять суботників для ліквідації сміттєвих островів, що утворилися в руслі річки в районі селищ Хорошеве і Бабаї. В акціях взяли участь екоактивісти, депутати місцевих рад і місцеві жителі. Зараз повністю ліквідована одна з трьох сміттєвих пробок. Ми раді, що нас нарешті почули і в профільному департаменті обласної адміністрації, в безпосередні обов'язки якого входить це питання. Коли ми раніше запрошували на засідання комісії обласної ради в.о. керівника Департаменту захисту довкілля і природокористування та чекали на його пропозицій, він не виявив жодної ініціативи».

Одне з ключових завдань робочої групи — запобігання подальшому забрудненню річки.
Члени міжвідомчої робочої групи з питань протидії та розкриття кримінальних порушень у сфері охорони довкілля підтримали пропозицію щодо організації тимчасового мобільного каналізаційного водовідведення для Темнівської виправної колонії з використанням спеціального автотранспорту. Такі заходи повинні діяти з 1 серпня і доти, доки виправний заклад не реалізує проект з будівництва локальних очисних споруд. Через їх відсутність господарська діяльність колонії чинить негативний вплив на екологічний стан річки Уди.

За даними депутата обласної ради, голови постійної комісії з питань розвитку транспорту та зв'язку Віктора Остапчука, проблемною залишається ситуація на річках Оскіл і Сіверський Донець, в яку впадає річка Уди. Екологічні проблеми загострюються через те, що Сіверський Донець є джерелом питної води.

«Харківська область входить до числа регіонів України з найнижчим запасом водних ресурсів, тобто в нас ситуація ще гірше, ніж в середньому по Україні. Основним джерелом питної води для нашого регіону є річка Сіверський Донець із притоками. Сьогодні їхній стан катастрофічний, що істотно ускладнює соціально-економічний розвиток регіону і негативно впливає на стан здоров'я населення», — зазначив Віктор Остапчук.

На одній із сесій обласної ради депутат ініціював розробку державної програми з оздоровлення річок Сіверський Донець і Оскіл. Розглядається можливість створення обласного комунального підприємства, основним завданням якого буде очищення водойм, і придбання для нього сучасної техніки. Першим кроком може стати організація спеціалізованого комунального підприємства в Борівській громаді, де є розуміння важливості очищення річок і водойм, є бажання, згуртованість і вміння працювати на результат.

«Для глобального розв’язання екологічних проблем потрібна всебічна підтримка і зацікавленість обласної влади і громад», — стверджує Віктор Остапчук.

Довідка. У Харківській області налічується 867 великих, середніх та малих річок і тимчасових водотоків, загальна довжина яких складає 6405 км. річок мають довжину понад 10 км, їх загальна протяжність — 4651 км. Найбільші — Сіверський Донець (довжина 380 км у межах області), Оріль (200 км у межах області), Оскіл (177 км у межах області). На території області створено більше 50 водосховищ із сумарним обсягом понад 1,5 млн м3. Найбільші – Оскільське, Печенізьке, а також Краснопавлівське, що є однією з ланок системи водопостачання Донбасу і Харківщини каналом «Дніпро – Донбас».
2021-07-24 15:04 Газета