Життя Харкова у воєнних реаліях: головне про роботу міського голови Ігоря Терехова
Цього тижня ми перейшли непростий рубіж - 1000-й день повномасштабної війни. Попри тривоги і обстріли, Харків продовжує жити та боротися. Випробувань вистачає, але харків’яни доводять, що разом здатні подолати все.
У черговому дайджесті ми розповімо про те, як відновлюється Харків, як усі тут працюють на Перемогу. І, звісно, про важливу роль міського голови Ігоря Терехова, адже він безперервно координує зусилля для підтримки міста-героя, його мешканців та нашого спільного майбутнього.
Зустріч з харківськими студентами
15 листопада Ігор Терехов провів зустріч з понад 150 студентами вищих навчальних закладів міста. Формат заходу передбачав відкритий діалог: студенти могли поставити питання меру.
Під час вступного слова Ігор Терехов привітав молодь з прийдешнім Міжнародним днем студента та наголосив на її важливій ролі у відновленні міста та формуванні його майбутнього.
«Харків завжди був студентським містом, і ми пишаємося нашими молодими людьми, які навіть у ці важкі часи демонструють рішучість, активність і любов до свого дому. Саме від вас залежить, яким буде Харків у майбутньому, - сучасним, комфортним, культурним, інноваційним. Ви - енергія та сила нашого міста, і я хочу, щоб ви тут залишалися і тут розвивали свої таланти», - сказав міський голова.
Він зазначив, що міська влада докладає максимум зусиль, щоб підтримувати молодь, забезпечити їй гідні умови для навчання, роботи і творчості.
Хлопці та дівчата цікавилися питаннями відновлення житлових кварталів після війни, модернізації освітніх закладів, волонтерськими ініціативами та можливостями участі в житті міста.
Харків готується до свят
Триває підготовка до різдвяних і новорічних свят, заходи до яких проводитимуться з урахуванням вимог безпеки. За словами Ігоря Терехова, комунальні служби вже встановили святкові інсталяції на площі Свободи та біля оперного театру. Крім того, планується прикрасити територію біля будівлі мерії декораціями, які в Харкові встановлювали до війни.
Мер зазначив, що чимало інсталяцій було зруйновано через ворожі обстріли, однак фахівці активно працюють над їх відновленням.
«Ми робимо все можливе, щоб люди відволіклися та відпочили від складних воєнних реалій. Інсталяцій буде якнайбільше, щоб створити містянам гарний настрій. Також на станціях метрополітену, як і торік, будуть проводитися святкові заходи для дітей», - розповів міський голова.
Допомога харків’янам
Мешканці Харкова, які цього потребують, регулярно отримують допомогу від міської влади. Як повідомив 19 листопада в ефірі національного телемарафону міський голова Ігор Терехов, підтримку надають і харків’янам, і внутрішньо переміщеним особам.
«Щодня видаємо близько 44 тис. безкоштовних гарячих обідів. У Харкові також функціонує безкоштовний громадський транспорт. Крім того, ми заохочуємо бізнес працювати саме в Харкові. Були скасовані місцеві податки та збори, щоб у підприємств залишалися обігові кошти», - зазначив мер.
Презентація економічної стратегії міста Харкова відбулася в рамках проєкту Європейської економічної комісії ООН «UN4Ukrainian Cities». Захід пройшов у форматі онлайн-зустрічі за участї авторів стратегії - професорів Оксфордського та Гарвардського університетів Іана Голдена та Едварда Глейзера, міжнародних експертів та архітекторів, а також лорда Нормана Фостера. Ігор Терехов прокоментував презентацію економічної стратегії розвитку міста, наголосивши на її значущості для відновлення Харкова.
«Стратегія, яку ми обговорюємо, - це не просто набір ініціатив чи рекомендацій. Це дорожня карта майбутнього Харкова, яка дозволить не лише відновити зруйноване, але й побудувати сучасне, інноваційне та комфортне місто. Відновлення неможливе без уваги до деталей. Тому в стратегії враховані всі аспекти - від будівництва енергоефективного житла до створення наукового кварталу. Але головним у цьому процесі є люди - ті, хто залишився, і ті, хто повертається додому. Харків має стати комфортним місцем для життя, роботи та навчання. Ми розуміємо, що перед нами ще багато викликів. Але я впевнений, що Харків, як і вся Україна, має колосальний потенціал. Ця стратегія - наш крок уперед до того, щоб перетворити виклики на можливості. Разом ми зможемо зробити Харків не лише містом майбутнього, але й символом відновлення та сили нашої країни», - зазначив мер.
Економічна стратегія розвитку Харкова, яка доповнює концепцію Генплану міста, є багатовекторним документом, спрямованим на інтеграцію до європейського ринку та адаптацію до стандартів Євросоюзу. Один з її авторів, професор Оксфордського університету Іан Голден, зазначив, що стратегія складається з кількох основних напрямів:
підтримка людського капіталу через освітні й інноваційні проєкти, збалансований розподіл інвестицій між промисловістю, агросектором та технологіями,
реформа законодавства для залучення інвесторів, екологізація міста та впровадження енергоефективних рішень,
співпраця з міжнародними партнерами з урахуванням потреб місцевого бізнесу у відбудові Харкова.
Іан Голден наголосив, що економіка України перебуває в перехідному періоді, і Харків як один з промислових і наукових центрів країни відіграє головну роль у її трансформації.
Окрему увагу приділили концепції Генерального плану Харкова, який продовжує розробляти команда архітекторів під керівництвом Нормана Фостера. За словами британського архітектора, його місія - допомогти Харкову не лише відновитися, але й стати світовим зразком міського розвитку.
Плани щодо «енергетичного острова»
Створення «енергетичного острова» дозволить забезпечити Харків сталим наданням комунальних послуг. Як зазначив 21 листопада в ефірі національного телемарафону Ігор Терехов, реалізація цього проєкту є частиною Плану стійкості, презентованого Президентом України Володимиром Зеленським.
«Для нас важливо мати стабільну систему енергопостачання. На жаль, зараз у нас немає власної генерації електроенергії, бо ворог її знищив. Але ми щодня працюємо над створенням «енергетичного острова», щоб ця система була диференційованою. Якщо ми матимемо стале електропостачання, то буде і вода, і тепло, і всі комунальні послуги. І я вдячний усім, хто долучається до цієї роботи. Це Світовий банк, USAID, ЄБРР та ЄІБ. Я вдячний президенту, за дорученням якого уряд виділив кошти на придбання необхідного обладнання. Крім того, залучаємо кошти міського бюджету», - розповів мер.