НОВИНИ УСПІШНОЇ ХАРКІВЩИНИ

Ігор Терехов у Женеві. Дайджест Форуму мерів

Завдання міського голови завжди було зв'язаним із забезпеченням добробуту, безпеки та розвитку його міста. Але сьогодні роль мера виходить за межі внутрішніх справ і включає важливий аспект - участь у міжнародному співтоваристві. Робота міського голови на міжнародній арені має велике значення для розвитку міста та покращення якості життя його мешканців. Співпраця з іншими містами та міжнародними організаціями дозволяє залучити ресурси, обмінятися досвідом та впливати на глобальні питання. Така робота вкрай важлива під час повномасштабної війни. Харківський міський голова Ігор Терехов взяв участь у роботі Форуму мерів 2023, який проводився Європейською економічною комісією ООН 2 і 3 жовтня у Женеві (Швейцарія). За словами мера, його основне завдання як віцепрезидента Бюро Форуму мерів - долучити до процесу відновлення Харкова ще більше міжнародних партнерів та великих закордонних інвесторів. Які питання обговорювались у ці дні - в нашому інформаційному дайджесті.

Про відновлення Харкова

Ігор Терехов провів зустріч з головою Постійної місії Німеччини при ООН у Женеві Катаріною Сташ та її заступником Ніколою Гільгофф. Діалог відбувся в рамках роботи Форуму мерів.

Мер Харкова подякував німецькому уряду за фінансування розробки Генерального плану Харкова, якою займається фонд британського архітектора Нормана Фостера в рамках проєкту UN4Kharkiv. Також Ігор Терехов обговорив з німецькими партнерами низку проєктів з відновлення міста, які будуть презентовані на конференції в Німеччині, яка пройде в червні 2024 року.

Готовність міста до реалізації перших проєктів у рамках нового Генплану

2 жовтня Харківський міський голова Ігор Терехов на Форумі мерів обговорив з британським архітектором Норманом Фостером реалізацію перших проєктів з відновлення Харкова в рамках підготовки концепції Генерального плану розвитку міста.

Кошти німецького уряду в рамках проєкту UN4Kharkiv ЄЕК ООН спрямують на:

  • стратегію міста щодо відновлення економіки міста;
  • повне техніко-економічне обґрунтування створення наукового мікрорайону з житловою забудовою та зеленими зонами;
  • міжнародний конкурс з реновації будівлі Харківської обласної військової адміністрації та прилеглої території;
  • конкурс з будівництва нового житла та вдосконалення старих панельних висоток для комплексного підходу до створення сучасного житлового фонду.

Проєкти планують реалізувати протягом наступного року.

Ігор Терехов відкрив другий день роботи Форуму

Другий день роботи Форуму мерів розпочався з виступу Харківського міського голови. Ігор Терехов подякував мерам інших міст за те, що дали притулок харківʼянам, які були вимушені покинути домівки через російське вторгнення. Також він навів статистику руйнацій.

«Наведу кілька цифр: пошкоджено понад 5 тисяч будинків, 150 тисяч мешканців міста Харкова не мають даху над головою. Збитки - колосальні, орієнтовно 9,5 мільярда доларів. Зруйновані ТЕЦ, водогони, медзаклади, більше половини шкіл, половина дитсадків. І це жахливо. Це все треба відбудовувати», - зазначив мер.

Про децентралізацію Харкова

Українські міста мають додаткові важелі впливу завдяки реформі децентралізації. Про це Харківський міський голова Ігор Терехов заявив 3 жовтня під час своєї промови на Форумі мерів. За словами очільника міста, війна не стала на заваді продовженню реформи децентралізації, яка почалася в Україні у 2014 році.

«Незважаючи на жахи війни, в Україні йде вдала реформа децентралізації завдяки нашому Президенту, Офісу Президента, уряду, які нас підтримують. І завдяки цьому ми маємо додаткові важелі і будемо відбудовувати наше місто», - зазначив Ігор Терехов.

Заклик до міжнародної спільноти щодо відновлювання Харкова

Харківський міський голова Ігор Терехов звернувся до міжнародної спільноти з закликом долучитися до відновлення Харкова, попри війну, що триває.

Мер зазначив, що місто продовжує активно працювати над покроковим планом відбудови з фундацією британського архітектора Нормана Фостера і вже готове починати реалізацію розроблених пілотних проєктів.

«Незважаючи на війну, нам треба починати відновлювати місто. Я вдячний Європейській економічній комісії ООН, завдяки якій познайомився з видатним архітектором сучасності, лордом Норманом Фостером. Разом ми сконцентрувалися на створенні Генерального плану розвитку Харкова - над тим, що громада має зробити для відновлення, щоб у місті розвивалися креативні індустрії, IT-технології, стартапи, наукові та індустріальні парки, зводилося модернізоване житло. Ми вже це робимо. Ми маємо пілотні проекти і хочемо залучити інвесторів до відновлення нашого міста», - зазначив Ігор Терехов.

Допомога Харкову з експертизами із відновлення житла

Державні агентства та міністерства США готові надати Харкову допомогу у проведенні експертиз, необхідних для відновлення пошкодженого житла. Про це повідомив помічник секретаря Міністерства житлового будівництва та міського розвитку США Пітер Кан під час зустрічі з Харківським міським головою Ігорем Тереховим.

За його словами, міністерство має у цьому досвід і готове поділитися ним з українськими містами. Також до цієї роботи планують залучити й інші структури, зокрема, агентство, що займається подоланням наслідків катастроф різного характеру.

Ігор Терехов зазначив, що для Харкова, який зазнав чи не найбільших руйнувань внаслідок обстрілів, така допомога буде потрібна.

«У Харкові 150 тисяч мешканців без даху над головою. Тому ми дуже зацікавлені в експертній та інших видах допомоги, яку ми отримуємо і, маю надію, отримуватимемо від США», - підкреслив Ігор Терехов.

Зустріч із секретарем ЄЕК ООН

Харківський міський голова Ігор Терехов провів зустріч з виконавчим секретарем Європейської економічної комісії (ЄЕК) ООН Тетяною Молчан. У рамках зустрічі сторони обговорили виклики, які постануть перед Харковом після війни. Зокрема, Тетяна Молчан наголосила на важливості створення для міста нової концепції Генерального плану. За її словами, надалі це допоможе знайти необхідне фінансування та оперативно розпочати реалізацію конкретних проєктів з відновлення. Вона зазначила, що ЄЕК ООН продовжить активно допомагати та підтримувати роботу міста з Фондом Нормана Фостера з підготовки настільки важливого для Харкова документа в рамках реалізації проєкту UN4Kharkiv, який фінансується німецьким урядом.

Було порушене і питання впливу повномасштабної війни на екологію. Ігор Терехов зазначив, що ворог продовжує цілеспрямовано знищувати українські екосистеми. Також негативно на довкілля впливають щоденні обстріли.

Крім того, Ігор Терехов наголосив на важливості розвитку в Харкові електротранспорту. За його словами, в перші місяці війни армія рф знищила багато трамваїв і тролейбусів, і зараз місто змушене залучати кредитні кошти на закупівлю електробусів.

Також в рамках зустрічі сторони обговорили необхідність будівництва муніципального житла та розробку державної політики щодо цілеспрямованого розвитку в українських містах окремих галузей економіки.

Міжнародні партнери запевнили Харків у підтримці

Харківський міський голова Ігор Терехов в рамках роботи Форуму мерів зустрівся з Постійним представником Італії при ООН у Женеві Вінченцо Грассі. Очільник Харкова заручився підтримкою Італії у відновленні міста, розповів про потреби і плани Харкова, а також про прозорі умови, які будуть забезпечені для інвесторів. Ще на одній зустрічі заступник виконавчого директора Програми ООН з населених пунктів, помічник Генерального секретаря ООН Міхал Млинар запевнив Ігоря Терехова у продовженні роботи програм ООН, які вже діють у Харкові.