НОВИНИ УСПІШНОЇ ХАРКІВЩИНИ

Недосконалість законодавства з питань децентралізації може призвести до зникнення села. Ірина Постнікова (відео)

Співвідношення позитивних і негативних тенденцій, які виникли внаслідок адміністративно-територіальної реформи та укрупнення району, сьогодні можна оцінити у пропорції 60% до 40%. Таку думку висловила під час пресконференції голова Чугуївської районної ради Ірина Постнікова.

Серед позитивних моментів вона виокремила економію коштів місцевого та державного бюджетів в результаті скорочення чисельності апаратів районних рад та райдержадміністрацій.

«Разом з тим, той негатив, про який я кажу, впливає безпосередньо на якість життя людей. Треба розуміти, що всі громади мають різні можливості, насамперед бюджетні. При цьому усі вони повинні надавати однакову кількість якісних послуг населенню. Але чи можна порівнювати Чугуївську громаду з бюджетом 380 млн грн та Чкалівську чи Новопокровську з бюджетом у 60 тис. грн», - зазначила Ірина Постнікова.

За її словами, не відбулося і обіцяного наближення влади до населення.
«Чиновники навпаки віддалилися від людей. Як територіально: відстань від нашого райцентру до найвіддаленішого села колишнього Вовчанського району - близько 200 км. Так і формально. Особливо загострилася ситуація в період перереєстрації майна, яке отримали громади. Поки тривав цей процес, люди фактично не мали змогу отримати багато послуг на місцях. Разом з тим життя тривало: хтось народжувався, хтось, на жаль помирав, хтось реєстрував певні права. І за елементарними довідками мешканцям сіл доводилося звертатися до центру адмінпослуг громади чи до райцентру. Наразі у Чугуївському районі навіть не всі старости мають печатки і не всі вони можуть надавати ті самі довідки. Тому тенденція віддаленості чиновника від пересічного громадянина зберігається. І тут поки не можна казати про досягнення цілей реформи», - підкреслила очільниця райради.

Звідси, на думку Ірини Постінкової, випливає ще одна проблема, яку можна охарактеризувати як нищення села.


«В результаті перелічених моментів люди на місцях не набувають, а втрачають. Втрачають послуги, які мали б отримувати. Раніше малі населені пункти мали свої бюджети, якими розпоряджалися, виходячи з безпосередніх місцевих потреб. Сьогодні розподіл коштів відбувається на рівні громад, і деякі проблеми як наслідок залишаються невирішеними. Окрім того, сільські мешканці втратили чимало тих послуг (культурних, спортивних тощо), які раніше забезпечував субрегіональний рівень. Недосконалість законодавства з цих питань, його невідповідність бюджетним процесам зрештою може призвести до зникнення села, бо якість життя в селі, яка є сьогодні, - один з головних чинників відтоку молоді з сільської місцевості», - резюмувала вона.