НОВИНИ УСПІШНОЇ ХАРКІВЩИНИ

Олена Гречаніна: Ми виграли конкурс на право бути регіональним центром розширеного неонатального скринінгу

Своєчасна діагностика - це можливість виявити хворобу, застосувати корекцію і забезпечити людині повноцінне життя. Тому з жовтня минулого року в Україні проводиться неонатальний скринінг новонароджених на 21 рідкісне захворювання. Як розповіла депутатка Харківської обласної ради від фракції «Успішний Харків» Олена Гречаніна, цієї весни програма стартувала і в Харкові.

«Ми виграли конкурс на право бути регіональним центром розширеного неонатального скринінгу на 21 рідкісне захворювання серед центрів України. В групу переможців також вийшли Київ, Львів та Кривий Ріг. Ми створювали і впроваджували цю систему, працюючи під керівництвом міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка та його заступниці Марії Карчевич», - розповіла Олена Гречаніна.

Але через активні бойові дії у нашому місті відкриття центру неонатального скринінгу затрималось.

«Вирішили у Харкові затримати монтаж обладнання на кілька місяців. Саме тому робота у нас розпочалась 24 квітня. За цей час медиками обстежено більше 5 тисяч новонароджених. Були виявлені тяжкі хвороби, на які можна вплинути існуючим лікуванням», - зазначила Олена Гречаніна.

Впровадження масового скринінгу новонароджених дає можливість виявити у малюків лабораторні ознаки захворювання, здійснити додаткові підтверджуючі або спростовуючі тести та своєчасно призначити лікування.

Сьогодні Харківський центр опікується дітьми з Харківської, Полтавської, Сумської, Луганської, Чернігівської, Запорізької та Черкаської областей.

Довідка. Раніше новонароджених в Україні перевіряли лише чотири спадкові хвороби (це гіпотиреоз, фенілкетонурія, адреногенітальний синдром, муковісцидоз). Тепер можна зробити безоплатну діагностику на виявлення 21 рідскісного захворювання, вони піддаються корекції на ранніх стадіях.

У пологовому будинку проводять забір крові у перші 48-72 години життя немовляти й передають на дослідження до лабораторного центру. Від батьків потрібна згода на проведення скринінгу. Якщо виявлені відхилення від показників, про це повідомляють родині, а дитині призначають подальше обстеження.