НОВИНИ УСПІШНОЇ ХАРКІВЩИНИ

Сергій Тесленко: Профспілки намагаються активізувати соціальний діалог

Незважаючи на воєнний стан і глобальні виклики сучасності, соціальний діалог повинен відігравати ключову роль в економічній та соціальній політиці, забезпеченні підвищення рівня якості життя громадян, соціальної стабільності в суспільстві. Про це заявив депутат Харківської обласної ради від «Успішного Харкова» Сергій Тесленко, коментуючи хід виконання Територіальної угоди між обласною державною адміністрацією, обласною радою, роботодавцями та профспілками на 2021-2023 роки, яка була пролонгована на 2024 рік.

«Здійснення громадського контролю за додержанням роботодавцями законодавства про працю та охорону праці було і залишається однією з найважливіших функцій, актуальність якої зросла в умовах зменшення виробництва й скорочення чисельності працівників через воєнні дії, а також викликаної процесами реорганізації закладів бюджетної сфери. Надавалися відповідні зауваження та пропозиції органам державної влади та місцевого самоврядування з цих питань, у тому числі щодо мінімізації скорочень працівників, дотримання визначеного законодавством України алгоритму попередження виборних органів профспілки про заплановані масові звільнення, проведення спільних консультацій з роботодавцями, забезпечення гарантій для працівників», - розповів Сергій Тесленко.

За його словами, проводилися зустрічі та наради в трудових колективах. На них висвітлювалися й обговорювалися новації законодавства у сфері трудових прав працівників, питання дотримання трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок, в тому числі з охорони праці та зайнятості.

Попри постійні тривоги та обстріли, у звітному періоді проведено понад 600 перевірок додержання норм законодавства України про працю, в тому числі за виконанням норм Генеральної та галузевих угод, колективних договорів, під час яких виявлено більше трьох тисяч порушень трудового законодавства. Шляхом роз’яснень, переговорів з роботодавцями підприємств, установ та організацій виявлені порушення в більшості випадків усунуто у добровільному порядку.

«Щодо проблемних та невирішених питань з метою їхнього усунення та вжиття відповідних заходів надіслано 122 подання органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, іншим органам. На жаль, частина проблем залишається невирішеною», - зауважив депутат.

Важливе значення у здійсненні громадського контролю за додержанням законодавства про працю має надання правової допомоги членам профспілок та її членським організаціям, зокрема: консультативної допомоги, підготовка різних, у тому числі, процесуальних документів (позовних заяв, клопотань, апеляційних скарг тощо). Так, у звітному періоді фахівцями надано понад 10 тис. консультації з правових питань та питань соціально-економічного захисту.

Сергій Тесленко акцентував увагу на низці гострих проблем, з якими сьогодні стикаються працюючі люди:

  • втрачено близько 50% ефективних робочих місць у промисловості;
  • низький рівень реальної заробітної плати на фоні зростання цін;
  • зростання заборгованості по заробітній платі та несплата ЄСВ;
  • масове припинення трудових відносин без компенсацій;
  • дефіцит якісних вакансій з достойною оплатою;
  • зростання виробничого травматизму, зокрема, через небезпеку бойових дій.

На думку депутата облради, сьогодні колективні договори та угоди продовжують залишатися найпотужнішим механізмом врегулювання трудових та соціально-економічних відносин між працівниками та роботодавцем, основним фактором забезпечення соціальної справедливості у трудовому колективі.

«Профспілки намагаються активізувати соціальний діалог з метою утримання керівників підприємств від односторонніх дій у відносинах з працівниками та первинними профспілковими організаціями. Наміри окремих керівників щодо існування або припинення діяльності профспілкової організації не сприяють консолідації, а навпаки призводять до соціальної напруги в трудових колективах. Також проблемним залишається не перерахування або перерахування не в повному обсязі роботодавцями утриманих із заробітної плати працівників членських профспілкових внесків на рахунок первинних організацій профспілок», - зазначив Сергій Тесленко.

Окремо депутат наголосив на необхідності активізації зусиль щодо розвитку соціального партнерства:

  • спільне з роботодавцями нарощування виробництва та збереження трудових колективів;
  • перепідготовка кадрів відповідно до потреб ринку;
  • посилення правової підтримки членів профспілок;
  • інформування суспільства про трудові права та соціальні гарантії через соцмережі;
  • системна участь членів профспілкових та дорадчих органів у захисті інтересів працівників на всіх рівнях.

Фото: freepik.com