НОВИНИ УСПІШНОЇ ХАРКІВЩИНИ

Україна - одна з найстаріших кінодержав світу. Сергій Чернов звернувся до Мінкульту

Важливість кіномистецтва важко переоцінити. Воно визначає наші цінності, ідентичність та спосіб життя. Українське кіно є відображенням суспільства і сприяє глибокому розумінню історії. Без збереження кіноспадщини ми втрачаємо частину минулого і надалі сформованого майбутнього.

Саме з метою збереження кіноспадщини у Харкові ініціювали зміну дати проведення національного Дня кіно. Лист до виконувача обов’язків міністра культури України Ростислава Карандєєва опублікував депутат Харківської обласної ради від фракції «Успішний Харків» та Почесний Президент Харківського дипломатичного клубу Сергій Чернов.

Він зауважив, що історичні і наукові джерела засвідчують, що Україна - одна з найстаріших кінодержав світу. Зокрема, перший вітчизняний кінофільм демонструвався в Харкові ще в 1896 році.

«В усьому світі склалася практика святкувати національний День кіно з дня першого громадського комерційного кіносеансу, на якому демонструвалися фільми, вироблені в цій країні. Міжнародний день кіно відзначається 28 грудня, коли відбувся перший публічний сеанс братів Люм'єр в Гранд-кафе в Парижі в 1895 році. За цією аналогією встановлені інші Дні національних кінематографій: у Польщі (22.10.1908), Болгарії (13.01.1915), Грузії (15.05.1908), Азербайджані (2.08.1898), Вірменії (16.04.1923) та інших країнах. Леонід Кучма в 1996 році підписав указ про відзначення Дня українського кіно щороку у другій суботі вересня. Однак, до сьогодні немає відповіді, скільки ж років саме українському кінематографу», - поділився Сергій Чернов.

За його словами, пропозиція святкувати День українського кіно 2 грудня пояснюється тим, що саме в цей день харківський фотограф Альфред Федецький у 1896 році в Оперному театрі влаштував перший публічний комерційний кіносеанс, на якому, крім іноземних фільмів, демонструвалися й фільми, зняті ним у Харкові. Про цей факт свідчать багато історичних і наукових джерел.

«Ухвалення цієї дати святкування Дня українського кіно висуне Україну на позицію найстарішої кінодержави, в якій здійснився показ фільмів власного виробництва з відставанням від дня Світового кіно менше року! Очікуємо на підтримку», - прокоментував Сергій Чернов.

Звернення до Мінкульту підписали і Сергій Чернов, і голова Харківського дипломатичного клубу Емін Наджафлі.