НОВИНИ УСПІШНОЇ ХАРКІВЩИНИ

Чим живе Богодухівщина

Після зміни адміністративно-територіального устрою України кількість районів на Харківщині зменшилася з двадцяти семи до семи. На шпальтах нашої газети ми розповідаємо про життя районів і громад. На черзі — Богодухівщина.

До складу укрупненого району увійшли Богодухівська, Валківська, Золочівська, Коломацька і Краснокутська громади. Деякі з них існують кілька років, інші об’єдналися нещодавно. Однак кожна вже має певні здобутки та активно працює над створенням комфортних умов для мешканців.

Здорова громада

Близько двох тижнів тому завершився капітальний ремонт будівлі Краснокутської лікарні. Тепер в одному приміщенні з «вторинкою» працюватиме Центр первинної медико-санітарної допомоги. Як пояснила голова Краснокутської селищної ради Ірина Карабут, медзаклади об’єднали, щоб мешканці громади могли отримувати послуги в одному місці. На ремонт витратили понад мільйон гривень. Будівля колишнього ЦПСМД не залишиться порожньою. ЇЇ реконструюють і облаштують під службове житло для працівників соціальної сфери.

У Богодухівській лікарні планують встановити сонячну електростанцію. На її облаштування міська рада виділила понад мільйон гривень. Наразі триває тендер на закупівлю обладнання.

«Вона може покрити до 75% загального споживання електрики медустановою. Це дуже ефективний крок, оскільки енергоносії дорожчають щороку», — розповів Богодухівський міський голова Володимир Бєлий.

У рамках соціального партнерства Богодухівської міської ради з АТ «Укргазвидобування» передбачається укомплектування додатковим сучасним медичним обладнанням Сухининського ФАПу.

Сучасна освіта

Нещодавно завершився капітальний ремонт Пархомівського ліцею, де навчається близько 200 дітей. Освітня установа потрапила до державної програми. Частину коштів профінансувала районна рада. У закладі відремонтували всі класи, закупили меблі, облаштували сучасний спортивний зал тощо.

На черзі – Краснокутський ліцей. Ірина Карабут зазначила, що до вересня тут необхідно відремонтувати дах. Селищна рада вже виділила близько мільйона гривень. На дах 1 000 000 грн. Наразі триває експертиза проєктно-кошторисної документації.

Поточні ремонти закладів освіти й оновлення матеріально-технічної бази шкіл тривають і в інших громадах  Наприклад, завдяки соціальному партнерству Богодухівської міськради з АТ «Укргазвидобування» у Крисинському ліцеї до початку навчального року з’явиться новий кабінет біології, а Петропавлівську гімназію буде підключено до швидкісного інтернету та обладнано в ній комп’ютерний клас.

Виділено 650 тис. грн. на встановлення мережевої сонячної електростанції для ЦДЮТ. Також міськрада надала кошти для переведення на альтернативні види опалення 5 котелень закладів освіти, які споживають найбільше газу.

Окрім того, у 29 освітніх закладах Богодухівської громади запроваджується система контролю за якістю харчування НАССР. На це міська рада виділила 185 тис. грн.

Ремонт доріг

Незадовільний стан доріг – нагальна проблема всіх громад району.
Краснокутський селищний голова Ірина Карабут зазначає, що певні роботи вдається проводити за рахунок місцевого бюджету. У громаді грейдерували частину доріг, у деяких селах провели ямковий ремонт.

«Зараз у пріоритеті – ремонт шляхів між Китченківкою і Качалівкою та Козіївкою й Каплунівкою, якими їздить шкільний автобус. Обидві дороги входять до програми “Дороги Харківщини”, роботи на першій уже частково виконані. Ми намагаємося пришвидшити процес, аби закінчити ремонт до початку навчального року», — зазначила селищний голова.

У Богодухівській громаді за рахунок коштів державної субвенції здійснено поточний ремонт дороги у сел. Вікторівка, а міськрада виділила кошти на проведення ремонту доріг з твердим покриттям у даному селищі.

«Наша пріоритетна задача – забезпечити доступну комунікацію мешканцям віддалених населених пунктів з центром громади», - зазначає Богодухівський міський голова Володимир Бєлий.

У Валківській громаді заплановано ремонт десяти комунальних доріг, серед них шість — у місті Валки, дві — у селі Гонтів Яр, по одній — у селі Мічуринському та Сніжків. Загальна вартість робіт – три мільйони гривень. Крім того, міська рада виділила кошти на придбання кількох одиниць дорожньої техніки.

Інновації

У Валках планують створити індустріальний парк «Земля і вода». Голова бюджетної комісії Валківської міської ради та керівник фракції «Блок Кернеса – Успішний Харків» Євген Шаповал пояснив, що проєкт передбачає будівництво комплексу з переробки твердих відходів і відходів міських очисних споруд. Підготувати інфраструктуру майбутнього парку планують до кінця 2023 року.

Виробничі потужності комплексу складатимуться із шести підприємств: сортувальної лінії сміття, заводів з виробництва очисних споруд, біогазу, метанолу, біодизелю, оцтової кислоти. Їх запускатимуть поступово – до 2026 року. За попередніми підрахунками, «Земля і вода» надасть громаді 300 нових робочих місць, дозволить залучити понад 28 мільйонів євро інвестицій, а бюджети всіх рівнів отримають близько 52 мільйони гривень податків.

У Богодухівській громаді протягом 2021-2024 років у рамках програми «Розумне місто» планується запровадження системи обліку сплати проїзду у громадському транспорті, дообладнання LED-освітлення вулиць, впровадження електронних міських сервісів. Вже реалізується проєкт «Безпечне місто Богодухів», яким передбачено встановлення на території міста 70 відеокамер з функціями розпізнавання обличчя та номерних знаків.


Тетяна Біловол, заступниця голови обласної ради:

Вже не перший рік я представляю інтереси богодухівців в обласній раді. З укрупненням району кількість питань, які потребують пильної уваги, дещо збільшилася. Облрада завжди шукає можливості для того, щоб допомогти громадам у нелегкий період реформування та становлення. Гідний приклад – конкурс «Ефективна медицина в громаді». За рахунок співфінансування з областного бюджету та бюджетів громад переможці зможуть покращити якість надання медичних послуг населенню. Так, медзаклади Богодухівської та Коломацької громад придбають портативні апарати УЗД, Валківської – апарати холтер-моніторингу, Краснокутської – офтальмологічне обладнання, Золочівської – обладнання для ЛОР-кабінетів.

Окрім того, цього року в обласному бюджеті передбачено понад 4,5 млн грн на будівництво нової амбулаторії у с. Шелестове Коломацької громади. Також виконано реконструкцію приймального відділення Богодухівської та Валківської лікарень. На роботи в Богодухові з бюджету вииділено понад 680 тис. грн, у Валках – понад 2 млн грн.

Ігор Горішній, депутат обласної ради:

Одна з нагальних потреб майже кожної громади - гідне медичне забезпечення та соціальне обслуговування. Разом з керівництвом Богодухівської райради, керівниками громад та за підтримки колег з облради цього року нам вдалося вирішити низку важливих питань. Так, з бюджету району виділено понад 2,5 млн грн на встановлення кисневого генератора та ремонт системи безперебійного електроживлення Богодухівської ЦРЛ. Разом з тим проблем у медицині поки залишається багато. Це відчувається під час особистих прийомів, бо більшість людей завертається по грошову допомогу на лікування. Кожну заяву ми приймаємо та направляємо на розгляд спеціальної комісії, зі свого боку докладаючи максимум зусиль для позитивного розгляду.

Також спільно з колегами ми допомагаємо громадам у розв’язанні інших питань. Цього року в бюджеті області передбачені кошти на капремонт даху Богодухівського геріатричного пансіонату (понад 1,2 млн грн), системи газопостачання Богодухівського психоневрологічного інтернату (більше 270 тис. грн), внутрішньої опалювальної системи житлового корпусу й водопровідної мережі Богодухівського дитячого будинку-інтернату (понад 2,4 млн грн), даху двох корпусів Богодухівського медколеджу (близько 1,9 млн грн).

Капіталіна Гурова, депутатка обласної ради:

Щоб зробити прийоми громадян якомога ефективнішими, ми працюємо в режимі «єдиної приймальні». Одночасно з обласними депутатами звернення приймають депутати районної та селищних рад. Під час такого уніфікованого прийому ми бачимо, до чиїх повноважень належить вирішення того чи іншого питання та які проблеми слід розв’язувати спільними зусиллями. Однією зі спільних ініціатив стала допомога Золочівському будинку дитячої та юнацької творчості. Завдяки депутатським субвенціям ми знайшли кошти на ремонт даху.
Газета